четврток, 20 јуни 2024

Русија ја сели својата најнова нуклеарна подморница на Камчатка

Објавено на

часот

Сподели

Ќе премине од Северната флота (на Арктикот) преку северниот морски пат во Пацифичката флота во август, јави ТАСС, повикувајќи се на извори од руската војска. Русија ја јакне одбраната во своите далкуисточни региони кои граничат со Азија и Пацификот, обвинувајќи ги САД за јакнење на нивното воено присуство во тие региони.

Подморницата е шесто пловило од класата „Бореи“ на помали и „невидливи“ подморници.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ