недела, 14 април 2024

Русија испрати итно барање: Советот за безбедност на ОН ќе заседава по повод годишнината од агресијата на НАТО на СРЈ

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации, посветена на 25-годишнината од агресијата на НАТО на СР Југославија, која ја побара Русија, ќе биде одржана на 25 март, соопшти заменикот на постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Следниот понеделник, 25 март, побаравме да заседава Советот за безбедност на ОН по повод 25-годишнината од агресијата на НАТО на Југославија“, кажа Полјански.

Според него, барањето на Русија, како што било очекувано, предизвикало гнев кај претставниците на западните земји, за кои таа тема е „крајно непријатна“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ