понеделник, 24 јуни 2024

Русија го стави американскиот сенатор Греам на потерница (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Во монтирано видео објавено од кабинетот на украинскиот претседател во петокот, 26 мај, од средбата на Греам со Володимир Зеленски, Греам е прикажан како вели „Русите умираат“, а потоа вели дека поддршката од САД се „најдобрите пари некогаш потрошени“.

 

 

Украина објави целосна видео снимка од средбата која покажува дека двете забелешки не се поврзани.

Рускиот Истражен комитет во неделата, 28 мај, објави дека отвора кривична истрага за коментарите на Греам. Не е прецизирано за кое кривично дело е осомничен.

Во неделата, Греам ги оспори руските критики за неговата поддршка на Украина, велејќи дека тој едноставно го фали духот на Украинците во отпорот на руската инвазија со помошта на Вашингтон.

Републиканецот од Јужна Каролина е познат по своите ставови за надворешната политика, како отворен поддржувач на зголемената воена поддршка за Украина во нејзината борба против Русија.

Русија претходно додаде десетици американски функционери и избрани политичари на црните листи, забранувајќи им влез во земјата, но ретко барала апсење на високи американски функционери.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ