понеделник, 17 јуни 2024

Русија го поедностави добивањето руско државјанство за Украинците во окупираните територии

Објавено на

часот

Сподели

Русија се обидува да ја заостри контролата врз деловите на Украина што ги окупира, вклучително и брзото државјанство за жителите на два јужни региони. Опцијата за брзо државјанство доаѓа во време на шпекулации дека Москва би можела да воспостави постојана контрола врз областите што ги зазеде во својата тримесечна инвазија на Украина.

Русија во 2019 година првпат воведе поедноставена шема за пасоши за жителите на регионите под контрола на сепаратистите Луганск и Доњецк на источна Украина. Се проценува дека над 200.000 луѓе оттогаш добиле руско државјанство.

Новиот декрет на Путин ја проширува шемата на луѓето што живеат во украинските региони Запорожје и Херсон и стапува во сила веднаш.

Јужниот регион Херсон е под целосна контрола на руските трупи, додека југоисточниот регион Запорожје е делумно контролиран од Москва.

„Граѓаните на Украина, Народна Република Донецк (ДНР) или Народна Република Луганск (ЛНР), кои постојано живеат на територијата на ДНР, ЛНР, регионот Запорожје во Украина или Херсонската област на Украина, имаат право да аплицираат за државјанство на Руската Федерација на поедноставен начин“, се вели во декретот.

„Поедноставениот систем ќе ни овозможи на сите јасно да видиме дека Русија е тука не само долго време, туку засекогаш“, изјави за руските државни медиуми заменик-претседателот на Херсон, назначен од Москва, Кирил Стремусов.

Официјални лица поддржани од Москва, исто така, вршат притисок за формална анексија кон Русија.

Киев го нарече планот „флагрантно кршење“ на суверенитетот на Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ