петок, 19 април 2024
Во пресрет на самитот на НАТО во Вилнус

Русија ги нападна со дронови камикази Киев и Одеса

Објавено на

часот

Сподели

„Терминалот за жито во пристаништето во Одеса“ бил цел на нападот, изјави денеска регионалниот гувернер Олег Кипер.

Украинската противвоздушна одбрана собори 26 дронови камикази од вкупно 28, соопшти армијата.

Украинската армија соопшти утринава дека Русија извршила ноќен напад со дронови камикази врз Киев и додаде дека е причинета мала штета.

Нападите се случија пред почетокот на дводневниот самит на НАТО во Литванија, каде што се очекува да присуствува и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ