четврток, 23 мај 2024

Рубљов го освои мастерс турнирот во Мадрид

Рускиот тенисер, Андреј Рубљов ги искористи повредите на фаворитите и го крена трофејот во Мадрид, тој во денешното финале беше подобар од Феликс Оже-Алијасин.

Објавено на

часот

Сподели

Канадскиот тенисер подобро го почна мечот и го доби првиот сет со 6-4, но Русинот во продолжението го крена нивото, ги доби следните два сета со идентични 7-5 и 7-5 и победи со 2-1.

Работата за Рубљов беше олеснета со повредите на фаворитите Јаник Синер и Данил Медведев.

Сепак Русинот и повеќе од заслужено го освој овој трофеј бидејќи на патот до него го елиминираше и Карлос Алкараз.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ