сабота, 20 април 2024

Роверот на НАСА сними вител „ѓаволска прашина“ на Марс (ВИДЕО)

Камерата на роверот Персевиренс на НАСА сними вител наречен „ѓаволска прашина“ како се движи низ гребен на Марс на 30 август, соопшти агенцијата.

Објавено на

часот

Сподели

НАСА објави видео од ѓаволската прашина врз основа на сликите од Персевиренс. „Видеото, кое е подобрено со цел да се прикажат максимални детали, беше забрзано 20 пати и составено од 21 кадар направени со разлика од четири секунди“, соопшти НАСА.

Користејќи ги податоците од снимките, научниците пресметале дека висината на ѓаволската прашина е импресивни 2 километри. „Само долните 387 стапки (120 метри) од вителот се видливи во кадарот на камерата“, соопшти НАСА.

Сликите се снимени на 899-тиот марсовски ден на мисијата Персевиренс, која започна во 2020 година.

„Клучна цел за мисијата на Персевиренс на Марс е астробиологијата, вклучувајќи ја и потрагата по знаци на антички микробиолошки живот. Роверот ќе ја карактеризира геологијата на планетата и претходната клима, ќе го отвори патот за човечко истражување на Црвената планета и ќе биде првата мисија за собирање и складирање карпи и реголит на Марс (скршени карпи и прашина)“, велат од НАСА.

Вителот ѓаволска прашина (познат и како ѓаволска нечистотија) е силен, добро формиран и релативно краткотраен виор.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ