сабота, 24 февруари 2024
Лига Европа

Рома по продолженија стигна до убедлива победа над Феенорд и полуфинале во ЛЕ

Објавено на

часот

Сподели

Рома и Феенорд одиграа исклучително интересен натпревар, полн со интензитет во текот на сите 120 минути. Холандскиот тим на Олимпико влезе со предност од 1-0, но не успеа да ја сочува.

Во првото полувреме немаше голови, иако имаше неколку одлични шанси и на двете страни. Резултатот беше отворен во 60. минута кога Спинацола постигна гол за водство на Рома од 1-0.

Во 80. минута Игор Паишао постигна гол со глава, Феенорд израмни на 1-1. Со тој резултат тие одеа во полуфинале.

Го чуваа до 89. минута, а тогаш Дибала постигна мајсторски гол за водство на Рома од 2-1 и продолженија.

Во 101. минута по една одлична акција, Абрахам асистираше до Ел Шарави кој погоди за водство на Рома од 3-1.

Конечните 4-1 ги постави Лоренцо Пелегрини во 109. минута од натпреварот откако начека една одбиена топка од гостинскиот голман по шут на Абрахам.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ