понеделник, 15 април 2024

Ројтерс: Русија предупредува дека војната во Украина би можела да избега од контрола и географски да се прошири

Русија денес предупреди дека војната во Украина би можела да избега од контрола и географски да се прошири поради непромислени акции на една или две земји членки од воениот пакт НАТО.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во одговорот за Ројтерс, портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова кажа дека Москва верува дека Западот оди „по работ на понорот“ и дека го турка светот на работ со своите акции околу Украина.

Захарова го советуваше Западот да се откаже од идејата за стратегиски пораз на Русија, пренесува Ројтерс.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ