недела, 26 мај 2024

РФМ се заблагодари на македонската јавност

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) се заблагодари на македонската јавност и истакана дека приоритет број еден е унапредување на македонскиот ракомет.

Објавено на

часот

Сподели

По вчерашната победа на Македонија над Фарски Острови која значеше пласман на Светското првенство, РФМ им се заблагодари на навивачите.

„Благодарност до македонската ракометна јавност
Почитувани ракометни пријатели,
Ракометната Федерација на Македонија упатува голема благодарност до сите кои безрезервно дадоа подршка на машката македонска сениорска репрезентација во спортскиот центар „Борис Трајковски“, за победата против селекцијата на Фарски Острови, дополнително благодарност и до сите останати кои го следеа натпреварот и ги бодреа нашите ракометари пред малите екрани.
Во рамките на своите програмски определби, Ракометната федерација на Македонија како приоритет број 1 ги има промоцијата и унапредувањето на македонскиот ракометен спорт во меѓународни рамки. Во текот на репрезентативните квалификациски циклуси/баражи и утврдени натпреварувачки системи од EHF/IHF во машка и во женска конкуренција за сите возрасни категории, националните селекции обезбедија учество на следните завршни турнири на континентално и на мундијално ниво:
1. ЖЕНСКА СЕНИОРСКА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Women’s EHF EURO 2024 (AUT/HUN/SUI)
28.11.2024-15.12.2024
2. МАШКА СЕНИОРСКА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА IHF Men’s World Championship 2025 (CRO/DEN/NOR)
14.01.2025 – 02.02.2025
3. ЖЕНСКА МЛАДИНСКА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА IHF WOMEN’S JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP 2024 (MKD) 19.06.2024-30.06.2024
4. МАШКА МЛАДИНСКА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Men’s 20 EHF EURO 2024 (SLO)
10.07.2024- 21.07.2024
5. МАШКА КАДЕТСКА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Men’s 18 EHF EURO 2024 (MNE)
07.08.2024- 18.08.2024
Честитки до сите ракометари и ракометарки, и до членовите на стручните штабови на сите македонски ракометни селекции !
Вие сте наша гордост !!!
Со почит ,
Ракометна Федерација на Македонија“, стои во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ