вторник, 25 јуни 2024

Регионален гувернер: Речиси 11.000 лица се евакуирани од регионот на Харков

Речиси 11.000 лица се принудени да ги напуштат своите домови во регионот Харков во североисточна Украина откако руските сили започнаа копнена офанзива во пограничниот регион, изјави гувернерот Олег Синегубов.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Вкупно 10.980 лица се евакуирани“, изјави гувернерот на регионот Харков на Телеграм.

Илјадници луѓе ги напуштија своите домови бидејќи руската војска зазеде неколку погранични села на почетокот на ненадејната офанзива на 10 мај во правец на Липци и Вовчанск, принудувајќи го Киев да побрза со засилувањето.

Продолжуваат борбите во регионот Вовчанск, град кој пред војната имал околу 18.000 жители, а се наоѓа на само пет километри од границата, соопшти Генералштабот на украинската војска.

„Нашите бранители даваат добар одговор“, се додава во соопштението.

Украина постигнува „опипливи резултати“ пред руската офанзива во овој регион, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно оваа недела.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ