вторник, 22 октомври 2024

Реал покажа зошто е шампион на Европа: Губеше со 0-2 на полувреме, на крајот славеше со 5-2 (ВИДЕО)

Во реприза на финалето од минатата сезона во Лигата на шампиони, Реал Мадрид со 5-2 славеше против Борусија Дортмунд со огромен пресврт во второто полувреме во кое се вратија од два гола негатива.

Најефикасниот натпревар денеска во Лигата на шампиони се одигра на „Бернабеу“, Реал Мадрид покажа зошто е шампион на Европа.

Со погодоците на Мален и Гитенс, Борусија Дортмунд на пауза замина со предност од 0-2.

Но во продолжението од натпреварот, „кралевите“ направија огромен пресврт. Рудигер и Винисиус Жуниор набрзина донесоа изедначување, а потоа Лукас Вазкез погоди за предност од 3-2 во 83. минута.

Во завршницата, Винисиус Жуниор реализираше уште два пати за хет-трик и славје на Реал Мадрид од 5-2.

Арсенал со минимални 1-0 го совлада Шахтар, а со истиот резултат Штутгарт триумфираше против Јувентус во Торино.

Астон Вила со 2-0 славеше против Болоња, а овој резултат гласеше на уште два натпревари, Жирона на нашиот Бојан Миовски со 2-0 го совлада Слован Братислава, а Спортинг со 0-2 победи против Штурм Грац.

Пресметката помеѓу ПСЖ и ПСВ заврши 1-1.