среда, 21 февруари 2024
Евролига

Реал Мадрид врати еден брејк, пораз на Партизан во Белград

Објавено на

часот

Сподели

Навивачите на Партизан создадоа пекол во „Штарк арената“, но кошаркарите на Реал Мадрид не паднаа под притисокот иако почнаа очајно лошо.

Црно-белите стартуваа со фантастична серија од 12-0, имаа и водство од 15 разлика во првиот дел, но во втората четвртина Реал Мадрид намали голем дел од негативата и на полувремето се замина со предност на Партизан од 48-45.

Во вториот дел беше крајно неизвесно, на 77-77, Реал Мадрид направи мини серија од 5-0, немаше време за Партизан освен да го намали резултатот на конечни 82-80.

Најдобар во составот на Реал Мадрид беше Таварес со 26 поени, имаше и 11 скокови, одличен беше и Вилијамс Гос со 22 поени, Хезоња постигна 12. За Партизан Ледеј и Смаилагиќ постигнаа по 15 поени, Нанали реализираше 13.

За следниот натпревар кој се игра во четврток, во составот на Партизан се враќа суспендираниот Лесор, кај Реал се враќа Дек.
 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ