недела, 3 март 2024

Разменети 200 руски и украински затвореници, со посредство на ОАЕ

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) денеска објавија дека успеале да посредуваат во ослободувањето на 100 руски воени заробеници во замена за 100 украински воени заробеници.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Руското Министерство за одбрана на Телеграм објави вест за „хуманитарното посредување“ на ОАЕ, а истото го соопшти и украинскиот претседател Володимир Зеленски и украинското тело за следење на размената на воени заробеници.

Министерството за надворешни работи на ОАЕ соопшти дека ова е трет обид за посредување меѓу Русија и Украина, додавајќи дека повикува на дипломатија, дијалог и деескалација, објави државната новинска агенција ВАМ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ