недела, 23 јуни 2024

Путин: Украинскиот напад со дронови врз цивилни објекти е акт на тероризам

Објавено на

часот

Сподели

Тој додаде дека нападот на цивилни објекти ги потврдува методите што ги користи Киев и истакна дека обидите да се предизвика реакција на Русија и нејзиниот одговор се загрижувачки и дека граѓаните на Украина треба да го разберат тоа, пренесува РИА.

„Ние не ја започнавме оваа војна во 2014 година, туку режимот во Киев ја започна војната во Донбас. И ние не користиме средства што ги користат украинските големи играчи. Уште една потврда за тоа е нападот на цивилни објекти во Москва“, рече Путин.

Како што соопшти Министерството за одбрана на Русија, Украина рано утринава извршила терористички напад со дронови врз објекти во Москва.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ