недела, 3 март 2024

Путин: Русија е самостојна земја во секоја смисла на зборот

Русија е земја што сама ги задоволува сите свои потреби, која е силна и оди напред – ова е најважниот резултат во минатата година, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во исто време, водечките економии во Европа минуваат низ тешки времиња, истакна Путин.

„Сите тие имаат проблеми преку глава, неспоредливи се со нашите проблеми. Дури и водечките економии во Европа минуваат низ тешки времиња – ние растеме, а тие паѓаат. Нема да навлегуваме во детали, не сме среќни поради тоа – не му се радуваме на тоа. Но фактот останува факт“, рече Путин за време на средбата со жителите на градот Анадир во Чукотка.

Како што се испостави, додаде рускиот претседател, зависноста на Западот од Русија е поголема од зависноста на Русија од Западот.

„Главната работа е што си покажавме себеси и на целиот свет, што е исто така важно, дека Русија е самостојна земја во секоја смисла на зборот. Силна и се движи напред, самоуверено гледајќи напред. Ова е апсолутно најважниот резултат во минатата година“, објасни Путин.

Рускиот претседател Владимир Путин е во работна посета на автономната област Чукотка, која се наоѓа на крајниот исток на Русија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ