вторник, 18 јуни 2024

Путин разговараше со Пригожин и раководството на Вагнер

Објавено на

часот

Сподели

„Навистина, претседателот имаше таква средба. На неа покани 35 луѓе. Сите команданти на одредите и раководството на четата. Вклучувајќи го и самиот Пригожин. Оваа средба се одржа во Кремљ на 29 јуни. Траеше речиси три часа“, изјави тој за новинарите, пренесува РИА Новости.

Песков истакна дека деталите од оваа средба не се познати, но ги изнесе темите.

„Единствено што можеме да кажеме е дека претседателот даде оценка за делувањето на четата на фронтот за време на воената одбрана, а даде и своја оценка за настаните од 24 јуни. Путин ги слушаше објаснувањата на командантите и понатаму им понуди дополнителни опции за вработување“, изјави Пескови.

„Тие нагласија дека се цврсти поддржувачи и војници на шефот на државата и врховниот командант“, додаде портпаролот на Кремљ.

На прашањето дали на средбата биле присутни претставници на Министерството за одбрана, Песков одговори дека „нема што повеќе да каже за оваа средба“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ