вторник, 5 март 2024

Путин предупредува: Конфликтот на Блискиот Исток може да се прошири

Рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со руските верски лидери изјави дека не е во ред невини жени, деца и стари лица во Газа да се казнуваат за туѓи злосторства, пренесува Ројтерс.

Објавено на

часот

Сподели

„Нашата главна задача е да го запреме крвопролевањето и насилството. Во спротивно, понатамошната ескалација на кризата може да доведе до тешки, крајно опасни и деструктивни последици. И не само за Блискиот Исток. Конфликтот може да се прелее многу подалеку од границите на Блискиот Исток“, рече Путин.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ