недела, 26 мај 2024

Путин неочекувано го смени Шојгу и му додели нова функција

Рускиот претседател Владимир Путин неочекувано за нов министер за одбрана го номинираше цивилот Андреј Белоусов, поранешен вицепремиер задолжен за економија, на местото на Сергеј Шојгу, објави Кремљ.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Путин сака Шојгу, министер за одбрана од 2012 година и негов долгогодишен советник, да стане секретар на моќниот руски Совет за безбедност – каде што ќе го замени сегашниот лидер Николај Патрушев – и да ја преземе одговорноста за воено-индустрискиот комплекс, соопшти Кремљ.

Промените, кои треба да ги одобрат пратениците во Думата, се најважната воена реконструкција на Путин откако тој испрати десетици илјади војници во Украина во февруари 2022 година.

Тоа ќе му овозможи на Шојгу функција која формално се смета за повисока од неговата улога како министер за одбрана, што ќе му овозможи да остане присутен во руската политика, но и да го спаси образот, пишува Ројтерс.

Валериј Герасимов, шефот на рускиот Генералштаб и лице со попрактична улога во водењето на војната, ќе остане и понатаму на функцијата.

На функцијата ќе остане и Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи со ветеранско искуство, соопшти Кремљ.

Путиновото именување на Белоусов, цивилен функционер поради неговите економски вештини, наместо военото знаење, е големо изненадување во обид да ја подготви Русија за економска војна со подобро искористување на одбранбениот буџет и усвојување подобри иновации за победа во Украина.

Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ, за новинарите изјави дека промената има смисла бидејќи Русија се приближува кон ситуација слична на онаа од 1980-тите години на Советскиот Сојуз, кога војската и полицијата сочинуваа 7,4 отсто од државниот буџет.

Тоа, рече Песков, би значело дека е клучно да се осигура дека таквиот буџет е усогласен со севкупните интереси на земјата, поради што Путин сега сака цивил со економска позадина за функцијата министер за одбрана.

„Оној што е поотворен за иновации ќе биде поуспешен на бојното поле“, рече Песков.

Реконструкцијата, исто така, ја одразува намерата на Путин да ги стави трошоците за одбрана под поголема лупа за да обезбеди ефикасно трошење на средствата, откако сојузникот и заменикот на Шојгу беа обвинети за поткуп.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ