понеделник, 17 јуни 2024

Путин му се закани на Западот: Ако продолжите вака, ќе ги вооружиме вашите непријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ги предупреди западните земји дека преземаат „многу сериозен и опасен чекор“ испорачувајќи ѝ оружје на Украина, што може да резултира со тоа Москва да ги вооружи нивните непријатели.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во војната против Русија, Украина во голема мера се потпира на оружјето испорачано од западните сојузници. Минатата недела американскиот претседател Џо Бајден за првпат му даде дозвола на Киев да користи американско оружје за да изврши напади на руска територија, откако неколку европски земји го сторија истото.

„Снабдувањето на зоната на конфликт со оружје е секогаш лоша работа“, изјави Путин пред уредниците на меѓународните новински агенции на економскиот форум во Санкт Петербург. „Особено ако е поврзано со фактот дека оние што испорачуваат не само што го испорачуваат оружјето, туку и управуваат со него“, додаде тој.

Путин, исто така, предупреди дека Русија би можела да возврати ако смета дека западните земји директно се вмешале во војната.

„На крајот, ако видиме дека овие земји се вклучија во војната против нас, го задржуваме правото да дејствуваме на ист начин“, рече тој. „Ова води до сериозни проблеми. Ако некој мисли дека е можно да се снабди воена зона со такво оружје за да се нападне наша територија и да ни создава проблеми, зошто ние немаме право да го сториме истото“, додаде Путин.

„Зошто Русија да нема право да го испорача своето оружје од иста класа во оние региони во светот каде што ќе има напади врз чувствителни објекти на оние земји кои го прават истото против Русија“, праша тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ