петок, 19 април 2024

Путин кажа како мисли дека оружјето од Украина стигнува на Блискиот Исток (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин кажа дека оружјето од Украина на Блискиот Исток најверојатно стигнало преку црниот пазар.

Објавено на

часот

Сподели

„Се сомневам дека Украина директно испорачувала оружје, но немам сомнеж дека постои истекување на оружје од Украина. Нивото на корупција во Украина е исклучително високо. Црниот пазар се создава, а има многу кои сакаат да купат оружје, а во Украина има многу кои сакаат да го продадат“, кажа Путин на конференција за новинарите по завршувањето на самитот на Заедницата на независни држави (ЗНД) во Киргистан.

Во освртот на ситуацијата на Блискиот Исток Путин кажа дека нападот на Израел е без преседан не само по обемот, туку и по суровоста. Меѓутоа, како што кажа, имајќи предвид дека Израел има право на гаранции и безбедност, исто така има и целосното население на Појасот Газа, и оцени дека е неприфатливо да се изврши нешто слично на „опсадата на Ленинград“.

Путин истакна дека не го поддржуваат Хамас сите граѓани на Појасот Газа, како и дека цивилните жртви се неприфатливи.

„Би требало да се размислува за цивилното население, зошто сите да се мачат, па и жените и децата. Многу наши сонародници живеат во Израел, не можеме тоа да го заборавиме, а имаме и добри односи со арапскиот свет“, кажа Путин.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ