среда, 12 јуни 2024

Путин им се закани на Макрон и Шолц: Испораката на оружје за Украина е опасна

Објавено на

часот

Сподели

Путин, исто така, рече дека е подготвен да бара начини за испорака на житарките заглавени во украинските пристаништа.

„Русија е подготвена да помогне во изнаоѓањето опции за непречен извоз на житарките, вклучително и извозот на украинското жито од црноморските пристаништа“, соопшти Кремљ.

„Зголемувањето на понудата на руски ѓубрива и земјоделски производи исто така ќе помогне да се намалат тензиите на глобалниот пазар на храна, што секако ќе бара укинување на релевантните санкции“.

„Посебно внимание беше посветено на преговорите меѓу Украина и Русија кои се замрзнати по вина на Киев. Претседателот Владимир Путин ја потврди отвореноста на руската страна за продолжување на дијалогот“, соопшти Кремљ.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ