недела, 14 април 2024

Путин им понуди на Вагнеровите борци да се приклучат на редовната војска

Објавено на

часот

Сподели

Путин, кој беше интервјуиран од рускиот дневник Комерсант, рече дека понудата ја дал на состанокот со борците и нивниот основач Евгениј Пригожин кон крајот на минатиот месец, пет дена откако Вагнер започна неуспешен бунт против руската воена хиерархија.

Бунтот заврши со тоа што Москва им понуди можност на борците на Пригожин и Вагнер да се населат во соседна Белорусија. Тој, исто така, рече дека на рускиот парламент и влада е да расправаат за правната рамка за приватните војски.

„Вагнер не постои“, изјави Путин за весникот. „Не постои закон за приватни воени организации. Тој едноставно не постои“, рече рускиот претседател, пренесува Ројтерс.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ