четврток, 29 февруари 2024

Пукотници во Тетово, две лица ранети

Вечерва во Тетово се случила вооружена пресметка во која се ранети две лица.

Објавено на

часот

Сподели

Како што дознава порталот Тетова сот, две лица се ранети и се здобиле со тешки прострелни рани, а едното лице веднаш е транспортирано во Киниката во Скопје во тешка состојба. Од тетовската болница велат дека на второто рането лице состојбата му била стабилизирана со лекарска интервенција по што е префрлено во Скопје.

Пукањето се случило пред службата за итна медицинска помош во тетовската болница.

Настанот е потврден и од полицијата.

Служби на СВР Тетово и јавен обвинител се на лице место и се преземаат мерки за пронаоѓање на пет лица, кои се сомничат во врска со случајот. Местото каде што се случила престрелката е под силно полициско обезбедување.

На овој случај денеска му претходела физичка пресметка пред судот помеѓу еден од сега ранетите и еден од осомничените за учество во пукањето.

Според извори на ТВ Клан Македонија во пресметката се вклучени две семејства, Мусаи и Терезија. По тепачката, тие повторно се сретнале на влезот од болницата. Таму дошло и до употреба на огнено оружје, каде биле повредени Адхурим и Зендел Мусаи.

Полицијата работи на расчистување на случајот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ