сабота, 25 мај 2024
Лига на шампиони

ПСЖ четири пати ја тресеше рамката од голот, но Дортмунд победи и во Париз за финале во ЛШ! (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд се пласираше во финале во Лигата на шампиони, избраниците на Терзиќ со 0-1 славеа и на гостувањето во Париз.

Објавено на

часот

Сподели

Борусија Дортмунд го елиминираше ПСЖ и си обезбеди билет за Вембли, „милионерите“ одолеаја на сите напади и успеаја со 0-1 да победат на „Паркот на принцовите“.

Матс Хумелс највиско скокна по еден корнер и со глава ја затресе мрежата за 0-1 во 50. минута од мечот.

„Светците“ силно притискаа, особено по примениот гол, дури четири пати ја тресеа рамката од голот, Заир Емeри и Мендеш ја погодија стативата, додека пак Мбапе и Витиња ја погодија пречката.

Гонсало Рамош исто така имаше добри прилики, но Кобел не дозволи да биде совладан, па Борусија Дортмунд се пласираше во финале во Лигата на шампиони.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ