четврток, 23 мај 2024

ПСВ Ајндховен е нов шампион на Холандија (ВИДЕО)

ПСВ Ајндховен со победа од 4-2 над Спарта Ротердам на две кола до крајот ја завери шампионската титула во најдобрата холандска лига.

Објавено на

часот

Сподели

За ПСВ ова е 25. титула шампион на Холандија, прва по шест години. Последен пат претходно тие триумфираа во 2018 година, оттогаш наваму Ајакс беше шампион четирипати, еднаш титулата ја крена Феенорд.

ПСВ е вториот најтрофеен клуб во Холандија, далеку напред останува Ајакс со 36 шампионски титули, трет е Феенорд со 16.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ