петок, 19 април 2024
Лига на шампиони

Првиот пораз во годината боли многу, Атлетико го елиминираше Интер во Лигата на шампиони (ВИДЕО)

Атлетико Мадрид му го нанесе првиот пораз на Интер во 2024 и го елиминираше во Лигата на шампиони, избраниците на Симеоне преку пенали до четвртфинале.

Објавено на

часот

Сподели

Интер беше во страшна форма, „нероаѕурите“ имаа серија од 13 победи, но вечерва загубија за прв пат во годината, пораз кој ќе боли многу зошто значи емилинација во Лигата на шампиони.

Димарко го донесе Интер во предност од 0-1 на „Ванда Метрополитано“, но Атлетико веднаш се врати и преку Гризман изедначи на 1-1.

Депај потоа ги крена навивачите на нозе кога одлично прими топка и ја затресе мрежата за 2-1 во 87. минута од мечот и го однесе натпреварот во продолженија.

Откако додатните 30 минути поминаа во игра без многу ризик, пеналите го одлучија патникот во четвртфинале, а таму Облак со две одбрани го предводеше Атлетико до славје и продолжување на настапот во Лигата на шампиони.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ