среда, 29 мај 2024
Избори 2024

Првични резултати од штабот на ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Пендаровски и ДУИ губат

Од 9,61% обработени податоци од избирачките места, или 2,8% од гласачите, според партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, трендот при броењето на гласовите е ваков:

Објавено на

часот

Сподели

Твоја Македонија (ВМРО-ДПМНЕ) 20.713

За европска иднина (СДСМ)           5.857

ДУИ                                                    7.552

Вреди                                                   4.100

Левица                                               1.771

ЗНАМ                                                 1.522.

Кај вториот круг од претседателските избори резултатот е повеќе од 2:1 во корист на Гордана Сиљановска – Давкова пред Стево Пендаровски: 126.678 и 51.965 гласа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ