четврток, 13 јуни 2024

Првата реакција на Белата куќа за остриот коментар на Зеленски за НАТО

Објавено на

часот

Сподели

САД одговорија на острите коментари на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој ги критикуваше лидерите на НАТО затоа што, очигледно, на самитот на Алијансата што моментално се одржува во Винлус, Украина нема да добие временска рамка за приклучување кон Алијансата.

„Веруваме дека НАТО е во иднината на Украина. Ова е нешто што Алијансата се согласи да го поддржи во 2008 година“, изјави Кирби за Си-ен-ен.

Сепак, НАТО не сака во овој момент да влезе во војна со Русија.

„Сега има реформи, добро владеење, владеење на правото, политички реформи на кои Украина треба да работи, и ние разбираме дека е тешко да се работи на некои од тие реформи кога сте во војна. Секако, тие сега се во војна. „Затоа, членството во НАТО во блиска иднина е малку веројатно бидејќи тоа би го ставило НАТО во војна со Русија“, додаде тој.

Кирби призна дека ги разбира фрустрациите на Зеленски, кој на Твитер ги критикуваше дискусиите за можниот пат до членство во НАТО на самитот во Литванија, пишувајќи: „Неизвесноста е слабост“.

„Да, има фрустрации, желби за брзо завршување на оваа војна, сето тоа го разбираме. Се разбира, делиме многу од тие грижи“, рече Кирби.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ