сабота, 22 јуни 2024

Првата група од околу 400 украински војници започна со обука во Германија

Објавено на

часот

Сподели

Претставници на Министерството за одбрана претходно најавија дека околу 30 тенкови ќе бидат испратени во Германија за употреба во програмата за обука која ќе трае 10 до 12 недели, пренесува Интерфакс.

Околу 200 припадници на воен персонал од околу еден оклопен баталјон почнаа во петокот да изведуваат комбинирани вежби за вооружување на полигоните Графенвер и Хохенфелс во Германија, рече портпаролот на Пентагон, потполковник Гарон Гарн.

Овој дел од обуката вклучува основни воени задачи како што се стрелачки вештини и медицински вештини, како и обука на ниво на вод и чета и евентуално посложени вежби кои вклучуваат единици со големина на баталјон кои се соочуваат една со друга.

Друг дел од кадетите, околу 200 војници, започнаа со обука за полнење тенкови и нивно одржување.

Се очекува дека до есен борбените екипи на тенковите ќе можат да стигнат на бојното поле во Украина.

Во март беше објавено дека САД планираат да ги испорачаат претходно ветените тенкови Абрамс на Украина до есен. Пентагон одлучи да ѝ обезбеди на Украина модификација на Абрамс M1A1, наместо помодерниот Абрамс M1A2, со цел да се намали времето на испорака на тенковите, потсетува украинската агенција.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ