среда, 29 мај 2024

Прв тренерски предизвик за Фабио Канаваро во Серија А

Легендарниот Фабио Канаваро ќе биде тренер на Удинезе до крајот на сезоната, тоа за него ќе биде прва тренерска работа во Серија А.

Објавено на

часот

Сподели

Тоа што и претходно беше најавено, сега е и официјално потврдено, Фабио Канаваро е нов тренер на Удинезе.

„Удинезе со задоволство може да соопшти дека светскиот шампион и Златна копачка од 2006 година, Фабио Канаваро ќе го води тимот до крајот на сезоната. Тој потпиша договор до 30 јуни 2024“, стои во соопштението на клубот од Удине.

Задачата на Канаваро ќе биде да го спаси Удинезе од испаѓање. Тие во моментов се наоѓаат на 17. место и имаат ист број на бодови како и Фросиноне кој е во зоната која носи во Серија Б.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ