понеделник, 15 април 2024

Противниците на Ердоган водат на изборите во Турција

Делумното пребројување на гласовите на локалните избори во Турција вечерва покажа дека опозицијата во Истанбул и Анкара имаат поволни изгледи, објавија официјалните медиуми и покрај тоа што претседателот Реџеп Таип Ердоган беше ангажиран во кампањата на неговата партија АКП.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Од 33 отсто преброени гласови, градоначалникот на Истанбул во заминување Екрем Имамоглу доби 49,7 отсто од гласовите, а неговиот главен противник од владејачката партија АКП 41,5 отсто. И во Анкара, опозицискиот градоначалник Мансур Јавас освои 56,3 отсто од гласовите, а неговиот противник 36,3 отсто, откако беа преброени 12,4 отсто од гласовите.

Ердоган, кој беше на власт повеќе од две децении, беше ангажиран во кампањата, особено во Истанбул, економскиот и културниот центар на земјата, чиј градоначалник беше во 1990-тите. Но, според првите резултати, тоа не ѝ помогна на неговата партија.

Критичарите велат дека владата на претседателот Реџеп Таип Ердоган го потиснала несогласувањето, ги повредувала човековите права и го контролира судството и другите државни институции, што турските власти го негираат. Реизборот на Имамоглу за лидер на најголемиот град во земјата ќе го вклучи во трката за претседателските избори во 2028 година.

Во останатиот дел од земјата, кандидатите на АКП очекувано водат во трката во неколку големи градови во Анадолија и Црното Море, кои се упоришта на претседателот Ердоган. Прокурдската партија ДЕМ најверојатно ќе победи во големите градови на југоисток со мнозинско курдско население, вклучувајќи го и Дијарбекир.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ