вторник, 18 јуни 2024

Противкандидатот на Фон дер Лаен: Демохристијанските татковци се превртуваат во гроб

Нема пристојна и непристојна екстремна десница, сите тие се неприфатливи, вклучително и италијанската премиерка Џорџа Мелони, на која смета Урсула фон дер Лаен, изјави водечкиот кандидат на европските социјалисти за претседател на Европската комисија, Николас Шмит.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Може да слушнете дека има две групи на екстремната десница, едната што е многу лоша, која е фашистичка и тоа се партиите во политичката група Идентитет и демократија (ИД), и друга, пристојна екстремна десница, Европските конзервативци и реформисти (ЕЦР), таму е Мелони“, рече Шмит во интервју за Јуропиан њузрум (ЕНР).

Тој нагласува дека во политичката група ЕЦР се и шпанската крајнодесничарска партија Вокс, потоа Шведски демократи, меѓу „оние што велат дека не можеш да бидеш Швеѓанец ако си Евреин“.

„Значи, нема пристојна екстремна десница, или ако ги има, тие се многу малку“, вели луксембуршкиот социјалдемократ, кој во Комисијата на Фон дер Лаен е комесар за труд и социјални права.

Урсула фон дер Лаен, претседателка на Комисијата и кандидат на Европската народна партија (ЕПП) за нов мандат на чело на таа институција во неколку наврати изјави дека не ја исклучува можноста за соработка со поединечни претставници од ЕЦР, под услов тие да бидат проевропски, да се за Украина и против рускиот претседател Владимир Путин и да се за владеење на правото.

Фото: ЕПА

Шмит вели дека сегашната Европска народна партија престанала да биде демохристијанска, дека останале многу малку демохристијани и дека тие сега станале конзервативци.

„Веќе нема демохристијански сили што придонесоа за изградба и продлабочување на европската интеграција. Станаа конзервативци, можеби останаа некои демохристијани, но многу малку. Тие станаа конзервативна партија, која не го исклучува отворањето кон екстремната десница“, вели Шмит.

Тој посочува дека сега некои од демохристијанските татковци на Европската Унија, како што се поранешниот германски канцелар Конрад Аденауер или италијанскиот премиер Алсиде де Гаспери, „се превртуваат во гроб“ бидејќи ЕПП не исклучува сојуз со „оние што се против европскиот проект“.

Претседателот на Европската комисија е назначен со квалификувано мнозинство од Европскиот совет, односно од шефовите на држави или влади, што мора да биде одобрено од Европскиот парламент со просто мнозинство. Со оглед на тоа што предизборните анкети предвидуваат зајакнување на партиите од десницата на ЕПП, Фон дер Лаен, која најверојатно ќе биде номинирана од Европскиот совет, сака да се заштити од можноста за непријатно изненадување доколку не го добие потребното мнозинство во Парламентот. Уште повеќе што во 2019 година таа доби само девет гласа над простото мнозинство. Имаше мнозинска поддршка од три проевропски партии – ЕПП, социјалдемократите и либералите, кои имаа убедливо мнозинство, но факт е дека претставниците во Европскиот парламент не се дисциплинирани и често гласаат против мнозинството од својата пратеничка група. Затоа, Фон дер Лаен смета дека добро би ѝ дошле неколку гласа од тврдата десница, доколку Европскиот совет повторно ја номинира за претседател на Комисијата.

Фото: ЕПА

Николас Шмит особено се фокусираше на Мелони, за која Фон дер Лаен рече дека може да работи со неа и со претставници од нејзината партија Братство на Италија.

Шмит вели дека иако Мелони била конструктивна во рамките на Европскиот совет, таа всушност не се променила.

„Мелони одигра умерена игра во Европскиот совет, таа навистина не го претвори она што го кажа претходно во конкретни акции на ниво на Европската Унија. Но она што го прави во Италија покажува дека таа не се променила, дека останала иста, дека не раскинала со фашистичкото минато на својата партија и своето лично минато“, рече Шмит.

Како пример, наведува дека Мелони неодамна учествувала на конференција на екстремнодесничарски партии во Мадрид, каде што лидерката на француската крајнодесничарска партија Марин Ле Пен ѝ била „голем фан“ на Мелони, каде што бил „оној лудиот аргентински претседател, кој ја навредуваше сопругата на шпанскиот премиер Педро Санчез“, а чиј домаќин беше партијата Вокс.

Тој додаде дека Мелони рекла дека „во Италија врши револуција што сака да ја спроведе и во ЕУ“.

„За каква револуција зборува таа?“, вели Шмит и прашува дали тоа се однесува на ускратување на правата на жените на абортус, контрола на јавните медиуми, намалување на правата на ЛГБТ-лицата.

Шмит ѝ порача на Фон дер Лаен: „Отворено кажи ги сакам гласовите од Мелони, и што и да каже таа не ми е гајле, ги сакам само нејзините гласови“.

Луксембуршкиот комесар ја критикуваше Мелони и дека не сака да ги укине ограничувањата на Украинците да не можат да користат оружје против цели во Русија, од каде што се гаѓаат украинските градови.

На прашањето дали Украина, Молдавија и земјите од Западен Балкан би можеле да станат членки на ЕУ до 2030 година, Шмит вели дека не сака да зборува за датуми.

„Никогаш не би кажувал датуми бидејќи тоа создава преголеми очекувања и надежи и ако не сте во можност да го исполните датумот, се создава огромно разочарување“, вели Шмит.

Тој вели дека е потребно да им се помогне на земјите-кандидати да ги исполнат условите за членство, но дека не може да има отстапки за основното прашање, а тоа е владеењето на правото.

„Не можеме да ги намалиме барањата за владеење на правото, да замижуваме. Затоа, не сакам да зборувам за датуми, но се надевам дека ќе можеме да го забрзаме и подобро да управуваме со процесот на проширување“, вели Шмит.

Го поздравува фактот што три земји ја признаа Палестина.

Шмит вели дека никој не треба да се сомнева дека она што се случи на 7 октомври минатата година, кога Хамас го нападна Израел, е ужасно злосторство, дека сè уште има заложници, но дека одговорот на Израел е непропорционален.

„Тој одговор не е во согласност со меѓународното право“, вели Шмит, посочувајќи дека Израел има „мошне десничарска, тврдоглава влада, која дури не ги слуша ни Американците. „Во исто време, го одобрувам тоа што неодамна го направија три земји, кои ја признаа Палестина“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ