сабота, 25 мај 2024

Пропалестинските демонстранти ја окупираа зградата на Американскиот универзитет

Пропалестинските демонстранти на Универзитетот Колумбија денеска окупираа зграда во кампусот во Њујорк, администрацијата го ограничи пристапот само на студентите кои живеат таму и на вработените. Демонстрантите кои го окупираа Хамилтон Хол на прозорците истакнаа транспаренти на кои пишуваше „Интифада“, арапски збор за востание, објави Си-ен-ен.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Универзитетот објави во раното утринско известување дека пристапот до кампусот Морнингсајд е ограничен на студентите кои живеат таму и на вработените кои обезбедуваат основни услуги. Колумбија во понеделникот почна да ги суспендира пропалестинските студентски активисти кои одбија да го отстранат протестниот камп во кампусот во Њујорк, откако пропаднаа преговорите за прекин на протестите.

Претседателот на Универзитетот Немат, Минуш Шафик, рече дека повеќедневните преговори не успеале да ги убедат демонстрантите да ги отстранат десетиците шатори поставени за да го изразат противењето на израелската војна во Газа.

Задушувањето на протестите во Колумбија, во центарот на протестите поврзани со Газа што ги зафатија универзитетските кампуси низ САД во последните неколку недели, доаѓа откако полицијата на Универзитетот во Тексас во Остин уапси десетици студенти кои ги испрскаа со спреј за самоодбрана на пропалестински митинг.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ