петок, 19 април 2024

Процентите измислени за Путин немаат врска со реалноста, вели тимот на Навални

Тимот на Алексеј Навални, кој почина во затвор во февруари, синоќа оцени дека резултатот од 87 отсто на претседателските избори за Владимир Путин „нема никаква врска со реалноста“.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Процентите измислени за Путин очигледно немаат ни најмала врска со реалноста. Нема поента да се дискутира за нив“, реагираше на платформата Икс Леонид Волков, поранешна десна рака на Навални, кој е во егзил.

„Но да не беше ‘Пладнето’, многумина сè уште ќе дискутираа за нив. А ‘Пладнето’ јасно ја покажа нивната апсурдност. И безвредност“, напиша Волков алудирајќи на акцијата „Пладне против Путин“, мирен протест против рускиот претседател, поддржан од Навални и остатокот од руската опозиција.

Според првите резултати по три дена од изборите во Русија, Путин добил над 87 отсто од гласовите.

Победата на Путин на тие избори беше очекувана поради отсуството на опозицијата.

Алексеј Навални, кој почина во затвор во средината на февруари, беше еден од најжестоките критичари на Путин. Јулија Навални, неговата вдовица, вчера рече дека на гласачкото ливче за претседателските избори во Русија го напишала презимето на својот сопруг.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ