понеделник, 4 март 2024

Проблемот со личните документи ќе се решава пола во Собрание пола во Владата, најави премиерот Џафери

Техничкиот премиер Талат Џафери најави дека денеска ќе оди во Собранието за да се разгледаат можностите за надминување на проблемите со употреба на возачките дозволи и пасошите чиј рок истекува вечер на полноќ согласно Преспанскиот договор.

 

Објавено на

часот

Сподели

Според најавата на Џафери, можно е некаде да се интервенира со законска измена, а некаде со одлука на Владата.

„Секако дека размислуваме и за законско решение и во текот на денот ќе имаме и соодветна одлука, имајќи предвид дека денеска треба да одам во Собранието поради други обврски. Секако веќе е искоординирано да имаме заедничка средба, значи со Собранието, со пратениците и евентуалните решенија да ги дефинираме како закон, а другиот дел од можните решенија преку одлука на Влада, она што е соодветно и можност да се спроведе и да се изведе, и да ги согледаме сите можности. Секако, работиме на тоа и ќе има соодветна одлука и решение за прашањето коешто е актуелно“, одговори Џафери на новинарско прашање по поставувањето на камен темелник за ново училиште во тетовско Селце.

Според процените на Џафери, ќе се согледаат сите аспекти и во зависност од можностите ќе се употребат соодветни решенија.

„Треба да ги согледаме сите аспекти. Таму кај што е можно продолжение на рокот да се продолжи, таму кај што има потреба од друг вид на одлука и решение да се спроведат други одлуки“, рече Џафери.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ