недела, 23 јуни 2024

Приведена припадничка на Армијата заради примање поткуп

Објавено на

часот

Сподели

                                                                                                                                 Фото: Илустрација

Во заедничко дејствување, припадниците на Службата за воена безбедност и разузнавање при Министерство за одбрана и Министерство за внатрешни работи, во координација со Јавното обвинителство вчера привеле припадничка на Армијата заради вршење на кривично дело поткуп.

„Вработената, служејќи се со лаги и манипулации уценувала кандидат пријавен на оглас да ѝ даде 3.000 евра за да биде примен. Кандидатот е успешен и секако ќе беше примен, а лакомата вработена е лишена од слобода, ќе го изгуби работното место и ќе биде кривично гонета исто како и нејзините соучесници. Ова нека биде порака за сите: за криминалот нема место во Армијата“, напиша министерката за одбрана, Славјанка Петровска на својот Фејсбук профил.

Таа ги охрабри сите да ги пријавуваат ваквите случаи. 

„Криминалот и корупцијата ќе добијат жесток и бескомпромисен одговор“, напиша Петровска.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ