недела, 23 јуни 2024

Претседателот на Иран погребан во неговиот роден град

Покојниот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, беше погребан во неговиот роден град Машад, четири дена откако загина во хеликоптерска несреќа, пренесува Би-би-си.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Раиси (63) е погребан во светилиштето на имамот Реза, почитувана личност во шиитскиот ислам, пишува Би-би-си.

Телевизиските снимки покажаа големи толпи собрани на една од главните улици во североисточниот дел од градот пред церемонијата.

Уште седум лица загинаа во несреќа во неделата за време на лоши временски услови во планинскиот северозападен дел на Иран.

Меѓу нив е и министерот за надворешни работи на Раиси, Хосеин Амир-Абдолахиан (60), кој беше погребан во четвртокот во храмот Шах Абдол-Азим во Реј, јужно предградие на главниот град Техеран.

Вршителот на должноста претседател Мохамед Мокбер, кој ќе ја извршува функцијата до изборите на 28 јуни, беше таму за да го организира погребот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ