понеделник, 15 април 2024

Претседателот на Боцвана ѝ се закани на Германија: Ќе ви депортираме 20.000 слонови

Претседателот на Боцвана, Мокгвееци Масиси се закани дека ќе испрати 20.000 слонови во Германија додека двете земји се расправаат околу увозот на ловечки трофеи. „Нема шега“, изјави тој за германскиот таблоид Билд во вторникот.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Масиси ја нападна германската федерална влада, а особено Министерството за животна средина, предводено од министерката на Зелените, Штефи Лемке, за нејзините напори да го забрани увозот на трофеи и покрај пренаселеноста на слонови во Боцвана.

„Многу е лесно да седиш во Берлин и да имаш мислење за нашите работи во Боцвана. Ние ја плаќаме цената за да ги зачуваме овие животни“, рече тој.

Боцвана, која според претседателот е дом на околу 130.000 слонови, веќе испратила 8.000 во Ангола.

„Таква понуда би сакале да упатиме и до Сојузна Република Германија“, најави Масиси. „Не прифаќаме не за одговор. Сакаме нашите слонови слободно да шетаат. Ако толку многу ви се допаѓаат, ве молиме прифатете го овој подарок од нас“, додаде тој.

Официјални лица во јужноафриканската земја веќе протестираа против можната забрана на Обединетото Кралство на ловците на сафари да увезуваат трофеи, предупредувајќи во март дека ќе испратат 10.000 слонови во лондонскиот Хајд парк.

Групата за права на животните ПЕТА ги поддржува плановите на германската министерка да го ограничи и евентуално да го забрани увозот, нарекувајќи го ловот на трофеи „хоби на богатите, исцрпени луѓе кои имаат повеќе пари отколку морал“.

„Огромните суми што ловците аматери ги трошат за лов не завршуваат кај сиромашните или кај администрацијата на националниот парк, туку речиси исклучиво во џебовите на туроператорите и сопствениците на ловечки фарми“, изјави портпаролот на ПЕТА за Политико.

Боцвана треба целосно да го забрани ловот на трофеи и наместо тоа да се потпира на фототуризмот за да генерира приход, додаде портпаролот, истакнувајќи дека живите животни ќе направат повеќе за имиџот на земјата.

Претседателот на Боцвана ја опиша ситуацијата со слоновите во неговата земја како сериозна. Слоновите газеле луѓе до смрт, уништувале посеви и опустошувале села.

Тој, исто така, ја покани министерката да изврши увид во заштитата на дивиот свет во Боцвана. Неговата земја прави повеќе „од која било друга земја во светот“, нагласи тој, додавајќи дека забраната за увоз на трофеи ќе ја влоши сиромаштијата.

Германското здружение за заштита на животните ги нарече плановите на владата „одамна задоцнети“ и го сподели извештајот од 2022 година со Политико, во кој се тврди дека таквите ловови всушност ги влошуваат постојните нееднаквости во општеството наместо да ги намалуваат.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ