вторник, 18 јуни 2024

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот кон мирот

Косовската претседателка Вјоса Османи на социјалната мрежа Икс се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Османи вели дека со усвојувањето на резолуцијата, светот им дава можност на идните генерации да извлечат поуки од геноцидот во Сребреница, наведувајќи дека признавањето е клучен чекор кон помирувањето и борбата против негирањето на геноцидот.

„Тоа е неопходно за исцелување и траен мир, обезбедување утеха на мајките на Сребреница и на сите преживеани членови на семејствата, обезбедувајќи дека нивните најблиски никогаш нема да бидат заборавени“, рече таа.

Претседателката на Косово испрати порака до оние кои работеа против резолуцијата.

„Негирањето на геноцидот никогаш нема да го отвори патот кон мирот. Гласовите на оние кои ги претрпеа овие ужаси како деца нè потсетуваат дека ставањето крај на негирањето на геноцидот не е само политичка и правна обврска, туку и колективна морална должност“, напиша Османи на Икс.

„Мора да бидеме обединети во борбата за вистината и правдата. Да се водиме од остриот потсетник во зборовите на невиното дете кое ја прашува мајка си: Мајко, војниците ги убиваат децата со мали куршуми, нели?“, додаде таа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ