четврток, 13 јуни 2024

Пресврт во Џорџија – судот го прекина процесот против Трамп

Апелацискиот суд во Џорџија го одложи судењето на Доналд Трамп за наводно мешање во изборите додека не донесе одлука за тоа дали окружната обвинителка Фани Вилис да остане на тој случај.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Адвокатите на поранешниот американски амбасадор во повеќе наврати побараа Вилис да се отстрани од случајот, тврдејќи дека нејзината љубовна врска со врховниот обвинител Нејтан Вејд довела до конфликт на интерес.

Минатиот месец, судијата кој го надгледуваше случајот кажа дека судот не утврдил конфликт на интерес и дозволи случајот да продолжи, додека тимот на Трамп не вложи жалба.

Сепак, најновата одлука ќе спречи случајот да продолжи до жалбената пресуда за Вилис.

Апелацискиот суд во Џорџија ќе мора да ги слушне аргументите на 4 октомври, поради што е малку веројатно дека ќе заврши пред претседателските избори во ноември.

На Трамп му се суди во уште 18 американски сојузни држави поради обвиненија за заговор за поништување на изборите во 2020 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ