недела, 23 јуни 2024

Престрелка меѓу египетската и израелската армија, загина војник

Денес имаше размена на оган меѓу израелските војници и египетските сили во близина на граничниот премин Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, пишува Тајмс оф Израел.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во инцидентот загинал еден египетски војник, а неколкумина биле ранети. Меѓу израелските сили нема жртви. Израелските одбранбени сили потврдија дека се во контакт со Египет по „инцидентот“.

„Пред неколку часа имаше инцидент и пукање на границата со Египет. Инцидентот е под истрага, се води дијалог со египетската страна“, соопшти ИДФ.

Потоа се огласи и Египет, потврдувајќи дека еден од неговите војници е убиен. „Египетските вооружени сили спроведуваат истрага преку надлежните органи во врска со инцидентот со пукање во пограничната област, што доведе до маченичка смрт на еден од припадниците на војската“, објави египетската армија на Икс. Египќаните не го спомнаа Израел во изјавата.

Израелски Инет цитира неименувани израелски воени извори што го обвинуваат Египет за смртоносната размена на оган. Според извештајот, египетските сили отвориле оган врз израелските војници на граничниот премин Рафа.

Спорниот граничен премин е под контрола на Египет според договорот склучен со Израел и Европската Унија. Сепак, тоа никогаш не беше нормален, целосно отворен граничен премин. Тој често беше затворен со денови, недели или дури месеци. И кога ќе се отвори, често повторно се затвора.

Минатата година египетски полицаец се инфилтрираше во Израел и уби тројца израелски војници. Египет подоцна тврдеше дека инцидентот се случил кога полицаецот ловел шверцери на дрога.

Истрагата на Израел откри дека офицерот се инфилтрирал низ вратата за итни случаи во граничната ограда и одел 150 метри пред да убие двајца војници, да се инфилтрира подлабоко во земјата и да убие уште еден војник во размена на оган.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ