вторник, 18 јуни 2024

Пресметка над Луганск: панцир С-1 против ракета „сторм шедоу“ (ВИДЕО)

Пресметка меѓу ракети се случила на 20 мај на небото над Луганск.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Руска противвоздушна ракета пресретнувач наводно успеала да пресретне и уништи британско-француска крстосувачка ракета „скалп/сторм шедоу“.

ПВО пресретнувачот, најверојатно панцир С-1, успеал да пресретне и уништо крстосувачка ракета лансирана од украински борбен авион Су-24М/МР.

Како изгледало пресретнувањето на небото над Доњецк може да се види на снимката објавена на социјалните мрежи.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ