понеделник, 17 јуни 2024

Премиерот на Русија следната недела во посета на Кина, ќе се состане со Си

Објавено на

часот

Сподели

Предвидено е Мишустин во Пекинг да се состане со претседателот на Кина Си Џинпинг и со премиерот Ли Чи Јанг.

Ќе се разгледуваат актуелни прашања за руско-кинеската соработка во трговско-економската сфера, а планирано е и потпишување на повеќе билатерални спогодби, пренесува Интерфакс.

Премиерот на Руската Федерација ќе го посети и Шангај, каде што ќе зборува на руско-кинескиот деловен форум.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ