петок, 21 јуни 2024

Премиерлигата даде зелено светло за продажба на Челси

Објавено на

часот

Сподели

Премиерлигата ја одобри зделката со која конзорциумот на Тод Боли треба да го купи Челси за 4,25 милијарди фунти.

Сите инволвирани го поминале тестот на директори и сопственици, па бордот на Премиерлигата дал зелено светло за промена на сопственоста.

Сега останува уште владата на Велика Британија да издаде лиценца за продажба и да се заврши процедурата. Се верува дека се пеглаат последните детали, властите бараат гаранции за долгот од 1,5 милијарди фунти кој Челси го има кон Роман Абрамович, како и ветувањето на Русинот дека профитот од продажбата ќе биде дониран на жртвите од војната во Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ