петок, 23 февруари 2024

Преку Блаце пристигна косовската претседателка Османи, вицепремиерот Битиќи таму ја пречека

Објавено на

часот

Сподели

Вицепремиерот Битиќи е дел од делегацијата на претседателот на државата Стево Пендаровски кој е домаќин на претседателката Османи-Садриу и ќе учествува на пленарниот состанок на делегациите на Македонија и на Косово, по што е предвидена и заедничка прес – конференција на претседателите на двете држави.

Во рамки на посетата, во црквата Св. Спас во Скопје, Пендаровски и Османи-Садриу ќе положат венци на гробот на Гоце Делчев, по што претседателка на Косово ќе оствари средби и со претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Димитар Ковачевски и ќе се обрати на свечена седница во Собранието на Македонија

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ