недела, 14 април 2024

Преговорите за прекин на огнот во Газа прекинати, без резултати

Преговорите за прекин на огнот во Газа меѓу палестински Хамас и посредниците во Каиро денеска се прекинати.

Објавено на

часот

Сподели

Нема резултати, иако остануваат само уште неколку дена да се прекине борбата пред почетокот на светиот муслимански пост Рамазан, објави британскиот весник Гардијан.

Високиот функционер на Хамас Басем Наим изјави за Ројтерс дека екстремистичката организација им го претставила својот предлог за договор за прекин на огнот на посредниците за време на дводневните разговори и дека чека одговор од Израелците, кои не дојдоа во Каиро.

„(Премиерот Бенјамин) Нетанјаху не сака да се постигне договор и сега топката е на теренот на Америка за да се изврши притисок врз него“, рече Наим.

Израел одби јавно да ги коментира разговорите во Каиро.

Официјалните лица, сепак, рекоа дека Израел не испратил делегација затоа што бара Хамас да претстави список од 40 постари, болни и женски заложници што прво треба да бидат ослободени во рамките на прекинот на огнот, кој првично би траел шест недели.

Во меѓувреме, Хамас бара да се дозволи голема хуманитарна помош да дојде во Газа и да им се дозволи на Палестинците раселени од своите домови на југот да се вратат.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ