сабота, 25 мај 2024

Пред министерот за одбрана Сергеј Шојгу претставени 30 перспективни модели на воена опрема (ВИДЕО)

Шефот на Рускиот воен оддел Сергеј Шојгу го посети конвенциско-изложбениот комплекс Патриот каде му беа претставени нови модели на воена опрема, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Во Патриот, му беа претставени повеќе од 30 нови модели на воена опрема, развиени со оглед на искуството од специјалните операции, вклучително и повеќенаменски роботски платформи на возила за различни намени. Покрај тоа, Шојгу ги слушна извештаите за новиот научен и технички развој во логистичкиот систем на Руските вооружени сили.

За време на посетата, министерот за одбрана на Руската Федерација лично тестираше специјално возило и ги провери неговите возни карактеристики.

„Лесните, оклопни специјални возила од оваа линија се наменети за транспорт на персонал и извршување на борбени задачи на специјалните единици со помош на оружје од мал калибар“, соопшти министерството, пренесува Спутник.

Шојгу ги задолжи програмерите да ги фокусираат своите напори на брзо подобрување, оптимизација и пуштање во сериско производство на медицинскиот роботски комплекс, кој е исклучително потребен во зоната на специјалната воена операција.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ