четврток, 20 јуни 2024

Пречек за македонските владици во Белград (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Во делегацијата на МПЦ се архиепископот Стефан, митрополитите Петар, Тимотеј, епсикопот Климент, архимандритот Нектариј од манастирот Свети Наум, архимандритот Агатон од манастирот Свети Пантелејмон.

Двајцата црковни великодостојници утрово ќе одржат заедничка литургија во храмот Свети Сава, како израз на враќањето на македонската црква во канонско единство со другите православни цркви.

Вчера владиката Тимотеј изјави дека се надева оти до крајот на месецов СПЦ до Вселенската патријаршија ќе испрати предлог за автокефален статус на МПЦ.

[video:https://youtu.be/SeyndPHcBdo autoplay:0]
ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ