четврток, 20 јуни 2024

Прашањето за ветото на Македонија прави проблеми во владината коалиција во Бугарија

Објавено на

часот

Сподели

Одлуката за почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ најверојатно ќе се одложи за шест месеци. Прашањето за укинувањето на ветото на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е уште еден сериозен шок во владејачката коалиција, пишува бугарски Капитал.

Тошко Јорданов, претседателот на пратеничката група на ИТН најави дека партијата уште наредната недела ќе ја напушти владејачката коалиција, не чекајќи го премиерот Кирил Петков да преземе чекори за укинување на ветото. Петков го повика претседателот на Бугарија Румен Радев да го свика Советодавниот совет за национална безбедност на кој ќе се разговара за состојбата на преговорите меѓу Бугарија и Македонија, а следната недела за тоа ќе се разговара и меѓу четворицата лидери на владината коалиција.

За посетата на Софија на американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Карен Донфрид, весникот пишува дека се работи за обид на САД да му помогнат на Скопје како дел од напорите за намалување на руското влијание на Балканот.
И еврокомесарот Вархеји изјави дека пак ќе дојде во Софија за да се обиде да ја смени позицијата на Бугарија против почетокот на разговорите за членство на Македонија во ЕУ.
Од партијата на Слави Трифунов велат дека се уверени дека премиерот Петков ќе најави укинување на ветото за Македонија, иако бугарскиот премиер неколку пати изјави дека нема да преземе никакви чекори без одлука на Народното собрание.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ